Lista av logik och resonemang frågor Med vilken du kommer att kunna testa dina logiska och abstrakta resonemangsförmågor genom roliga problem och spel. Vi har dolt svaret så att du kan tänka, vi rekommenderar också att du använder papper och en penna om du behöver dem.
Att svara på frågor är ett av de bästa sätten att lära sig, eftersom det kan göras som ett spel och detta gör det intressant och roligt. Dessutom kan det läras in i en grupp och göra utmaningar med familj eller vänner. Du kanske också är intresserad av detta mentala smidighetstest.
Det finns 13 trianglar. Den stora yttre triangeln, plus 9 små inre trianglar, plus 3 medelstora trianglar som består av 3 trianglar vardera.
Äpplet är värt 10, bananerna är värda 4, kokosnötterna är värda 2. Det finns tre ekvationer med tre okända. De löses med början med den första och de erhållna värdena ersätts i följande ekvationer.
$ 0,05. För att se en förklaring, gå till bilagan längst ner på sidan.
(Se det i bilagan).
LEON - PUMA - TIGER - LEOPARD - WOLF - JAGUAR
Ordet WOLF passar inte. Observera att kattnamn visas och vargen är en hund.
D. Alla figurer har samma antal vita block förutom figur D.
3 och 3, efter den konstanta ordningen av 3 och den ökande ordningen för de andra siffrorna.
6783. Observera att de två första siffrorna är omvända, både i ordet och i siffran.
90 enheter. Ett dussin ger 12 enheter och ett halvt dussin ger 6. Totalt finns det sju och ett halvt dussin, detta är 7 × 12 + 6 = 90.
8W9 följs en ökande sekvens av siffror och i sin tur en invers sekvens av bokstäver i alfabetet.
12 rum. I varje halva finns två rum, så i sex halvor 6 × 2 = 12.
24. Inuti vart och ett av de tre rutorna finns två som har fyra vardera, det vill säga: 3x2x4 = 24.
C. Förhållandet ligger i förekomsten av samma geometriska former i båda figurerna.
Fyra. Om varje biljett är värt 530 pesos, multiplicerar det med fyra får vi 2120 pesos, vilket är den summa pengar de tog med, därför är en utelämnad.
63 kg bröd dagligen. Genom att multiplicera antalet barn (126) med de 500 gram de konsumerar varje dag får vi 63 000 gram, motsvarande 63 kg.
Figur B. Observera att romben med sfären vid dess spets roterar medurs.
621 kilo. Genom att dela den förväntade vinsten ($ 3726) med priset per kilo ($ 6) får vi antalet kilo som behövs för att sälja.
10 () 3 () 9 = 39
De korrekta operatorerna kommer att vara x respektive +, så 10 × 3 + 9 = 39.
Logiskt talar Angela lägre än Celia .
5 år. På detta sätt skulle sonen vara 15 och mamman 45, vilket skulle tredubblas sonens..
Svar: C. Observera att i alla alternativ finns en stor siffra med en mindre i det nedre högra hörnet. Figur C uppfyller inte detta villkor.
-Fråga 3: Många svarar och säger att bollen måste kosta 0,10 dollar. Är det svaret du gav? Även om detta svar tänker intuitivt är det felaktigt. Om bollen kostar $ 0,10 och bat kostar $ 1 mer än bollen, skulle bat kosta $ 1,10 för totalt $ 1,20. Det rätta svaret på detta problem är att bollen kostar 5 cent och bat kostar en dollar mer, det vill säga $ 1.05, vilket gör totalt $ 1.10..
-Fråga 4. Här kan du se det bra:
Ingen har kommenterat den här artikeln än.